Bugun...

Halit AKSUNGUR
SARIVELİLER GELENEKSEL KARACAOĞLAN YAYLA ŞENLİKLERİ-8
Tarih: 28-08-2014 08:26:00 Güncelleme: 28-08-2014 08:26:00


    Bilindiği gibi Adiller, Orta köy, Turcalar ve Sarıveliler’in mezarlıkları da bu büyük mezarlıkta ayrı ayrı bölümlerdedir. Kabilelerin yerleri de ayrı ayrı yerlerdedir.

                Yöremizin yetiştirdiği her aydın kişi,  15. 16 ve 17. yy. Taşeli’nde keçi yolundan gayrı yolun bulunmadığını, o bölgede tekerleğin 20. Yüzyılın son çeyreğinde dönmeye başladığını çok iyi bilmesine karşılık Karacaoğlan’ın  mezar taşının bu gerçekler göz önüne alınarak incelenmesi daha gerçekçi,daha akla uygun olacağına inanıyoruz. 21. yy. da bile Sarıveliler’e, köylerine yol yapıldıktan sonra mezar taşları Konya’daki mermer işliklerinde (atölye) hazırlanarak gelmektedir. Yaşanmış bir olayı verirsek, sanırım konu daha iyi anlaşılacaktır. Olay,  20. Yüzyıl başlarında geçer. Taşeli’nin Altıntaş yaylasından Sahile dönme hazırlığı yapan Yörük davarıyla, devesiyle, birlikte yola çıkar. Babası da ağır hastadır. Yolda iyice ağırlaşır. Öldüğüne kanaat getirerek dağın yamacına   defnetmek için mezar kazılırken oradakilerden birisi  “Daha ölmemiş” deyince oğlu “ Siz babamı tanımazsınız. O, ölümü bile taksit taksit yapar. Az sonra ölecektir. Sürü dağları aştı. Deve yükünü devirdi. Çoluk –çocuk dağlarda adam gibi ölmeye vakit mi var? Diyerek cenazeyi gömerler. Bölye bir yaşamın sürdüğü  Taşeli’nin doruklarında o devirde işte böyle ölünürdü. Koşullar böyle iken Karacaoğlan’ın mezar taşını İstanbul’daki sülüs yazısıyla yazdırıp kenarlarını nakışlatmak o devirde kimsenin aklının kıyısından geçmezdi. Bu haliyle bir hece taşını yazarak defnetmelerini alkışlamak gerekir…Nerede bulacaksın  Arap harflerini tüm özgünlüğüyle bilen, eli yatkın yazıcıları, eğitimli kişileri onlara gerekli olan taşçı kalemlerini ? O dağlarda tekerlek yeni döner oldu.

      Halen bu hususta inceleme ve araştırmalar devam ederken bazı çok bilmişlerin hiçbir  inceleme ve araştırma yapmadan bu konuda ahkam keserek Sarıveliler,Taşeli’nde Elif adında kadın yoktur varsa o yeni konmuştur.Karac’Oğlan buralarda yaşamış olamayacağını ileri sürdüğüne tanık olunmuştur.Sarıveliler’de şenliğe katılan halk bu yersiz düşüncelerden üzüntü duymuştur.

   Türkün ,Türkmenlerin ve Yörüklerin yaşadığı her yerde ELİF adı vardır.Araştırmalar devam ediyor .

   İşte Sarıveliler İlçesi Nüfus kütüğünden onaylı NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ adıyla sanıyla doğum ve ölüm tarihleriyle istenilen tüm bilgiler ve Elif ismi de üzerinde kayıtlıdır.İşte aslı bizde olan evrakların örnekleri:Sarıveliler İlçesinden 3 nüfus örneği ayrıca ,Barçın Yaylası Karahasan gediğinde yaylayan Anamurlu Yörük Yasin İbret Bey’in eşi ELİF Hanım’ın kayıtları  bir olmak üzere aşağıdadır.                                                                                                                                                         

Ayrı bir örneği de elle yazılmış ve onaylanmış olarak verilmiştir.  Aynen yazıyoruz:         

               

                                                                                                                                                                             

 

          

ELİF Uğurlu (Evcil)                                                                                                                                                       

Eşi- Abdullah                                                                                                                                  

Çakıllar mahallesi

             

               Anası- Naciye                                                                                                                                                                 Babası- Mustafa Uğurlu                                                                                                                                               Yaşı- 37

                Cilt no:  52, Hane No: 10                                                                                                                                            Sıra no- 49                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Kerim Akbulut                                                                                                                                              

Nüfus Müdür                                                                                                                      

 26.06. 2014                     imza.                                                      

               

 

 

 

 

ELİF Bahşi (Kaba)                                                                                                                                                         

Eşi- Ahmet Kaba                                                                                                                                                           Mahallesi- Baş mahalle                                                                                                                                              İlçesi – Sarıveliler                                                                                                                                                          Baba adı- Mustafa                                                                                                                                                      

 

                ELİF İbret                                                                                                                                                                         Eşi – Yasin İbret                                                                                                                                                                            Kayın babası- Mehmet İbret (Koca Mehmet- Barçın yaylası, Karahasan Gediği mevkiinde  yaylayan  -Anamur ilçesi Karalar bahşiş köyü.                                                                                                   Not. Elif adının Yöremizde çok eskilerden beri kullanıldığını, konulduğunu görüyoruz.Bu yazı 8009 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI