Bugun...

Hasan ŞİMŞEK
Dil Bayramı Üzerine
Tarih: 20-05-2013 23:28:00 Güncelleme: 20-05-2013 23:31:00


Fermanın yayınlanışının 736. yıl dönümü Ermenek- Balkusan’da 13 Mayıs 2013 tarihinde  Fermanı yayınlayan Karaman Bey’in oğlu Şemsettin Mehmet Bey’in türbesinin ve külliyesinin bulunduğu mekânda yapıldı.

Habip Çalışkan, Türk Dil Bayramı etkinliklerini Karaman’ın oğlu Mehmet Bey’in istediği  amaç doğrultusunda kutlanabilmesi için çok çaba gösterdi . Sayın Valimizin bilmesi açısından İl merkezinde bütün kapılar ona kapandı. Yeşil Ermenek’e demeç veren Karaman Belediye Başkanı Sayın Kamil Uğurlu  ile aylarca randevu istediği hâlda görüşemedi. Bırakınız Uğurlu’yu yardımcısı ile bile defalarca randevu istediği hâlde görüşemedi. Sayın Belediye Başkanı’nın  Balkusan’daki etkinliklere istenirse yardımcı oluruz sözü gerçeği  yansıtmıyor. Aslında birkaç yıl öncesine kadar Dil Bayramı etkinlikleri Karaman Valliği’nin organizesi ile yapılıyordu. Neden  hiçbir ilgisi olamayan Karaman Belediyesi’ne bu işi verdiler anlayabilmiş değilim.

Karaman Bey’in oğlu Mehmet Bey’in adını aldığı üniversiteden yine hiç kimse yoktu.  Üniversite hocalarından Sayın Mestan Karabacak oraya bireysel olarak, yüreğini koyarak geldi ve günün anlam ve önemini belirten güzel bir konuşma yaptı.  Sayın Rektör’ün  ve yardımcılarının böyle anlamlı bir güne gelmemsi temsil ettiği kurum adına şık bir davraınış değildir.

Karaman merkez, Taşeli Yöresi ile  bütünleşmenin fırsatlarını ne yazık ki değerlendiremiyor. Dil Bayramı Etkinlikleri çerçevesinde Sayın Valimiz Murat Koca’dan başka il merkezinden katılımın olmamsı ya da bu etkinliği önemsememe gerçekleri  görmeme  anlamına gelir. Karaman merkezdeki odalar ve diğer sivil toplum örgütleri  kültürel alltyapılarının Taşeli’nde geçtiğini farketmemeleri bizi üzüyor.

Ermenek Belediyesinin etkinliklere geç de olsa destek vermesi çok iyi bir gelişme olsa da İlçe Milli Eğitimi etkinliğin dışında tutmak ve Karaman merkezden tellal  ( ferman okuyan )getirtmek bize hiç yakışmıyor.

Şurası bir gerçek ki,  Taşeli yöneticileri tarihlerinin derinliğini ve önemini çok iyi olarak anlamak zorunda. Ermenekli yöneticiler,  bilip bir şeyler yapmak isteyenlere de destek vermiyorlar. Arkadaş! Ya yapacaksın ya da yapmak isteyenlere destek verceksin.

Ermenek turizmde bir adım ileri gidecekse Karaman’ın oğlu Mehmet Bey’in Türkçe üzerinde nasıl durduğunu ve Anadolu’da Türkçe konuşma ve yazma hayatına nasıl bir yön verdiğini öğrenip bütün dünyaya anlatacağız.

Ermenek, Sarıveliler, Taşeli’nin ana tanıtım ekseni Karaman’ın oğlu Mehmet Bey ‘in Balkusan’daki türbesi  ve Ermenek  Barajı’dır. Diğer tarihi ve turistik değerler bütünlüğü tamamalayan yardımcı ögelerdir.

Emeği geçen herkese teşekkür ederken gelecek yıllardaki kutlamaların  çok daha katılımcı ve geniş kitlelere uzanan bir etkinlik olmasını dilerim.

Son olarak da bu manevi değeri  büyük etkinliğin  sıfır bütçe ile beş parasız nasıl yürtüldüğünü yetkililerin düşünmesi gerektiği kanısındayım.  14 Mayıs 2013

Hasan ŞİMŞEKBu yazı 3165 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI