Bugun...

Hasan ŞİMŞEK
KARAMAN SEÇİM SONUÇLARI
Tarih: 12-06-2015 21:07:00 Güncelleme: 12-06-2015 21:07:00


İlimiz Karaman’da AK Parti, iki milletvekilliğinin ikisini de aldı. Hayırlı uğurlu olsun. Her iki vekil Recep Konuk ve Recep Şeker’e ilimize verecekleri hizmetten dolayı şimdiden teşekkür ederiz. Açık ve net yazıyorum, 2011 seçimlerinde olduğu gibi 2015 milletvekili seçiminde de AKP’nin bir milletvekiliyle ilimizde yetinmesi dileğim tutmadı. Bunun ana nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.


1.Muhalefet partilerinin seçimde harcanması gereken parayı yeterli ölçüde bulup harcadığı söylenemez. Artık günümüz seçimlerinde yeterli bütçe yapıp para harcamadan seçim kazanmak çok zor. Buna bağlı olarak seçmenlerini bulunduğu, mahalle, köy, belde, kent ziyaret edilip adayların kendilerini tanıtıp düşüncelerini varsa projelerini anlatması gerekirdi.


2.İkincisi muhalefet partilerinin adayları partilerinin ötesinde kişisel olarak oy alacak güçlü bir kimliğe sahip değillerdi. Adaylar iyi seçilmemişti. Seçim bütçesine bağlı olarak seçim bölgelerini defalarca gezip kendilerini ve partilerini tanıtamadılar. Bir iki defa yollardan geçerek kendilerini tanıtmaya yeterli olduklarını sandılar. Hâlbuki en ücra seçim bölgesi olan Dumlugöze’ye ya da Yeşildere’ye   bir defa değil, birincide yolu öğrenecek, ikincisinde muhtarla tanışacak, üçüncüde size yakın partililer, dördüncüde ulaşabildiğin bütün insanlara, beşincide de hizmet edeceğine inandırmaya çalıştığın tüm seçmenlerden oy isteyeceksin. Karaman’da siyaset yapan şunu kesinlikle bilmeli söz gelimi Dumlugöze’ye bir seçim takvimi içinde beş defa gidip seçmenleri ziyaret edip kendini anlatamayan muhalefet milletvekili adayı kesinlikle seçimi kazanamaz.


3. Partilerde,  adayların belirlenmesinde geç kalınıyor, adaylar seçmenlere kendini tanıtacak zaman bulamıyor. Bir adayın kendini tanıtıp anlatması için bir ilde iki üç aylık zaman yeterli bir zaman değildir.


4. Muhalefet partilerinde öz veri, ekip çalışması yok denecek düzeyde, yardımlaşma yine öyle. Hâlbuki AKP’de üç dönem vekillik yapan sevimli ve sempatik adam Mevlüt Akgün, adaylarına yardımcı oldu. Onlara yoları öğretti seçmene kısa yoldan erişimi sağladı. Doğal olarak yerel belediyeler de AKP vekil adaylarına hatırı sayılır destek verdiler ve onların işlerini kolaylaştırdılar.  Ama önümüzdeki aylarda umarım ağlayıp sızlamazlar ve mahcup olmazlar.


5. Yukarıda da ifade ettiğim gibi ben 2011 ve 2015 seçimlerinde ilde bir muhalefet milletvekilinin halkın sesi ve yörenin dertlerini dile getirmesi açısından önemsedim ve savundum ama  olmadı.


6. iktidar partisinin güçlü algısı ve propagandası sayesinde il dışından getirilen adaylar çok kolaylıkla seçimi kazanmıştır. Bu vekillerin geçmişte Karaman ili ile hiçbir bağlantısı yoktu. Umarım bundan sonra olur ve ilimize hizmet etmeleri temenni edilir ve seçimlerinde oldukları gibi hizmetlerinde de beni mahcup ederler. 


Sonuç olarak, AKP Karaman ilinde iki vekilin ikisini de aldı, bunda Sayın Akgün’ün büyük rolü var. Muhalefet adaylarını iyi seçememiş, bütçe dayanışma, birlikte iş birliği/  iletişim, ulaşım yönünden yeterli beceriyi sağlayamadığından seçimi kaybetmişlerdir. Seçimlerde halkla ilişkileri iyi götüremeyen kişi ve kurumlar kaybetmeye mahkûmdurlar. 11.06.2015. Hasan ŞİMŞEK

 Bu yazı 14277 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI