Bugun...

Hidayet AYTEKİN
BİLEĞİ ÇÖPLÜĞÜ
Tarih: 17-12-2013 06:54:00 Güncelleme: 17-12-2013 06:54:00


Güneyyurt istikametinden Ermenek’e veya Ermenek’ten Alanya, Hadim - Konya yönüne seyahat edenlerin Ermenek baraj gölünü net olarak görüp seyredecekleri bir yer vardır. Burası Bileği’ dir. Baraj gölü görününce durup etrafı incelemek, barajdan yükselen sis ve doğadaki güzelliği sonsuzlaştırma isteği insanlarımızın burada kısa süre mola vermesine neden olmaktadır.

Beş on dakika nefes alıp, bu güzelliği belgelemek için araçlarından inenlerin yaşadıkları bir sürpriz vardır. Bu sürpriz Bileği Çöplüğünün çevreye yaydığı pis koku, duman, uçuşan kağıt parçaları, poşetler, başı boş kedi, köpek ve çöplük üzerinde uçan kargaların ayaklarından düşen pisliklerdir.

Ermenek Barajının en güzel görüntülerini alabileceğimiz tek nokta burasıdır.  Ermenek Barajını görüntülemek isterseniz sakın yanınıza maske almadan arabanızdan inmeyin. Yoksa anında zehirlenip yere düşebilirsiniz. Resmi çekerken çöplükten yükselen dumanın resmin kalitesini düşüreceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu pislik ve yanık kokusunu sadece resim çektirmek isteyenleri değil, yoldan geçen herkesi araçlarının pencere ve kapılarının kapalı olmasına rağmen rahatsız etmektedir. Sadece görünümden rahatsız olmakla iş bitmemekte buranın kötü kokusunu teneffüs etmek zorunda kalmaktadır.

Teneffüs edilen bu kötü koku ve dumanların insanımıza küçük bir katkısı da bulunmaktadır. Bileği’den yükselen duman, çöp artıkları ve kokular insanların üzerine sinmekte buda bayanları ve erkekleri parfüm-kolonya masrafından kurtarmaktadır.

Önceleri bu yoldan seyahat edenler Bileği Mevkisinde ve yol kenarlarında kaya güvercinleri, keklik, vaşak, tilki, tavşanları görürdü. Şimdi oranın pis koku ve rahatsız edici durumundan dolayı Bileği çevresinde sadece kargaları görmek zorunda kalıyor.

Bileği Çöplüğü artık tüm yöre insanının problemi haline gelmiştir. Pis koku, yangın, çevrede uçuşan poşetler artık insanlarımızın sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Sadece sağlığımızı tehdit eder konumda olmayıp bulaşıcı hastalıkların merkezi haline dönüşmüştür. Bu vahim durumdan sadece yörede yaşayan insanları değil, yaz aylarında güzel ilçemizi ziyarete gelen eş, dost, akraba, misafir ve turistleri rahatsız eder konuma gelmiştir.

 Bu soruna bir an önce bir çare bulunmalıdır. İleride baraj gölü tam dolduğu zaman kirlenme hat safhaya ulaşacak ve kirlilik Silifke’ye kadar ulaşacaktır. İnsanlık küresel ısınma ve çevre kirliliğinden dolayı ciddi tehlike yaşarken basit bir masraf uğruna tertemiz doğayı kirletmemeli.

Yörede çöp sorunu sadece Güneyyurt ve Ermenek’le de sınırlı değildir. Diğer belediyelerimizde topladıkları çöpleri en yakın dere yatağına bırakarak çevre kirliliğine neden olmaktadırlar. Hatta bazı belediyeler su kaynaklarına yakın yerlere çöp boşaltmaktadır.

Peki, neden tedbir alınmıyor?

Belediyeler bu konuda yükümlülüklerini neden yerine getirmiyorlar? Bu konuda neden açıklama yapmıyorlar? Suskunluğun nedeni nedir?

Orada otlayan keçi ve koyunlardan, başıboş gezinen kedi ve köpeklerden insanlara hastalık bulaşmayacak mı? Orman ve Çevre Bakanlığı yetkileri denetimlerini neden yapmıyor? Kaymakamlıklar, Sağlık Müdürlüğü ve belediyeler yörede yaşayan insanların can güvenliği için artık unutturma çabasından vaz geçmelidirler.

Her seçim döneminde bu çöplüğe çözüm üreteceğini açıklayan siyasiler sizler nerdesiniz? Yoksa seçim döneminden sonra bu sözünüzü demi unuttunuz? Sizler buradan geçerken rahatsız olmuyor musunuz?

Bileği Çöplüğüne çözüm bulunması umuduyla hoşçakalın…..

 

                                                                            Hidayet AYTEKİN

                                                                     alpdedeoglu60@hotmail.comBu yazı 6591 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI