Bugun...

Hidayet AYTEKİN
TRAFİK ÇİLEMİZ
Tarih: 26-03-2014 16:56:00 Güncelleme: 26-03-2014 16:56:00Trafik; "İnsanların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir." Çile ise, zahmet, eziyet ve sıkıntı olarak tanımlanmaktadır.

İnsanlar, ulaşmak istedikleri yere daha kolay ve kısa sürede varabilmek amacıyla tekerleği icat etmişlerdir. Tekerleğin icadı ile birlikte kağnılar, arabalar derken motorlu taşıtlar zaman tünelinde kendini göstermeye başlamıştır.

Bilim ve teknolojideki gelişmelere paralel olarak motorlu taşıtlar gün geçtikçe yenilenmekte ve modernize edilmektedir. Araçların modernize olması insanlara büyük kolaylıklar sağlarken beraberinde trafik çilesini bize yaşatmaktadır.

İnsanoğlu bulunduğu yerden başka bir yere çeşitli amaçlarla seyahat etmektedir. İş yerine ulaşmak, gezmek, yakınlarını ziyaret etmek, cenaze, nişan, düğün, sınav, tedavi vb amaçlarla bulundukları yerden başka bir yere sürekli hareket etmektedirler. Bu seyahatlerde araçlar ne kadar modern olursa olsun, yollar ne kadar güzel olursa olsun, sürücüler ne kadar eğitimli olursa olsun aksilikler kaçınılmazdır.

Lakin ülkemizde trafikteki çilenin asıl nedeni sürücülerin bencilliği, yolların yetersizliği ve sinyalizasyon sisteminin gereksiz ve yanlış planlanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü araçların kapasitesini karşılayacak yol ve beraberinde trafik akışının düzenleyecek sinyalizasyon sistemi iyi planlanmadan düzenlenmiştir.

Konya’da ister tramvayla ister özel aracınızla seyahat edin Alaaddin tepesini dolanmak için yedi ışıklı kavşaktan geçmek zorundasınız. Bazı sinyalizasyonlar otuz metre gibi kısa mesafededir. Birinde kırmızı ışığa yakalanmasanız diğerine mutlaka yakalanmak durumundasınız. Buda gereksiz araç kuyruğunu oluşturmakta ve trafiğin akışını yavaşlatmakta veya durdurmaktadır.  

Konya’da çevre yolu bile ışıklı kavşaklarla donatılmış durumdadır. Çevre yolunun esas amacı şehir içi trafiğini rahatlatmak iken bu gereksiz sinyalizasyonlar sayesinde trafik akışını yavaşlatmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara ek özellikle çevre yolundaki TEDES uygulamaları eklenince metrelerce gereksiz araç kuyruğuna neden olmaktadır.

Özellikle bazı günlerde bu sinyalizasyonlu kavşaklara birde trafik polisi dur- geç uygulaması yapınca trafik iyice tıkanmakta ve trafikte çekilen çile katlanır duruma gelmektedir.

Sinyalizasyon sistemi kazaları önler, trafik düzenini sağlar diye düşünebilirsiniz. Ancak Konya’da sinyalizasyon sisteminin hiç olmadığı, trafiğin çok yoğun olduğu iki önemli kavşak da bulunmaktadır. Bunlar Atatürk Anıtının bulunduğu alan ve Muhacir Pazarı girişidir.  Bu kavşaklarda hiç kaza olmadığı gibi sürücüler birbirine karşı gayet saygılı davranmakta ve hiç tıkanma ve kaza olmamaktadır.

Döner kavşaklar ise ayrı bir sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Normal üç şeritli yolda seyrederken döner kavşağa ancak iki otomobil zar zor sığabilmektedir.Bu öernekteki döner kavşaklara Türkiye’nin her yerinde rastlanmaktadır. Ama Hadim istikametine gidenler Alibeyhüyüğü Hadim kavşağına varınca tuzak denilebilecek hilkat garibesi bir döner kavşağa girmektedir. Tali yoldakilerin beklemesi gerektiği bu kavşakta yolun dışına taşan döner kavşak birçok kazaya neden olmaktadır.

Trafik çilesi sadece Konya’da değildir. Plansız yapılanmanın olduğu her yerde kendini göstermektedir.

Alanya’da sadece çevre yolunda 13 adet ışıklı kavşak bulunmaktadır. Ya Alanya’dan Antalya otogarına kadar uzanan sahil şeridinde kaç adet ışıklı kavşak var hiç düşündünüz mü?

Tamı tamına 142 adet ışıklı kavşak bulunmaktadır. Çok ilginçtir ki; kuş konmaz dağının kervan geçmez kasabasına ayrılan kavşaklara bile sinyalizasyon sistemi konmuştur. Bunların çoğundan anayola dur işareti verilip 80 saniye kırmızı ışık yanarken saplantı yollara araç saptığını gören bile olmamıştır.

Bu kısa özetlemeden sonra sanırım trafik çilesinin bilinmezleri, çözümlenmezleri diye bir şey yoktur. Sadece trafik çilesini irdelememek ve sorunlara kalıcı çözüm üretmemek vardır. Üstelik bu gereksiz sinyalizasyonlar trafikte birçok sıkıntıya sebep olduğu gibi, amacı kazayı önlemek ve trafiği düzenlemek olan bu sistemin her yıl binlerce can ve mal kaybına neden olmaktadır.

Anlatılanlardan anlaşılacağı üzere mahalli yöneticilerimiz trafik düzenini sağlamak isterken düzensizliğe neden olmakta ve halkımıza istemeyerek zahmet, eziyet ve sıkıntı yaşatmaktadırlar. Tüm bu sorunların çözülmesi umuduyla………

   Saygı ve sevgiyle kalınız.      

Hidayet AYTEKİN

                                                                                Eğitim Bilimleri Uzmanı

                                                                             alpdedeoglu60@hotmail.com

        

 Bu yazı 6589 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI