Bugun...

Hidayet AYTEKİN
NÜFUS POLİTİKAMIZ VE TÜRK MİLLETİNİ BEKLEYEN TEHLİKELER
Tarih: 24-07-2014 08:30:00 Güncelleme: 24-07-2014 08:30:00


           Nüfus (Demografi); kelimesi genellikle insan sayısını belirleyen nicel bir kavram olarak kullanılır. Buna göre NÜFUS; bir ülkede, bir bölgede, bir evde belirli bir zamanda yaşayanların toplam sayısıdır.

Nüfusla ilgili çalışmalar, veriler ve  istatislikler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumunca yapılmaktadır.

Nüfus, sayımlar yoluyla belirlenir. Önceleri nüfus sayımları ülkelerin askeri gücünü belirlemek ve vergilendirmede kolaylık sağlamak için yapıldığından çocuklar ve kadınlar dikkate alınmazdı. Günümüzdeki sayımlar ise genel nüfusu belirlemek, seçmen profilini çıkarmak, köy şehir dağılımını, kadın erkek oranını, genç yaşlı dengesini, eğitim, ekonomik ve sosyal durumların tespiti için yapılmaktadır.

Düzenli sayımlar, nüfus artış hızı, doğum, ölüm, göç, evlenme, boşanma gibi demografik göstergeleri belirlemek için yapılmaktadır.

Bu gün dünya nüfusu 7.5 milyar dolayındadır. Dünyada genel nüfus ise Çin, Japonya, Hindistan, Kuzey Amerikanın doğusu ve Batı Avrupada yoğunlaşmış durumdadır.

Batı Avrupa, Japonya ve Amerika kıtasında nüfusun yoğun olmasına karşılık yaşlı nüfus çoğunluğu oluşturmaktadır. Genç nüfus ve doğurganlık yavaş yavaş azalmaktadır. Bu da bu ülkelerin ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalacağını göstermektedir.

Peki Türkiye için bu tehlikeler yok mu?

Var!

Hemde çok ciddi boyuttadır.

1970 li yıllarda daha iyi yaşamak amacıyla köyden kente başlayan göç dalgası yıllarca sürmüş ve hayatın zor kazanıldığı bölgelerde ciddi bir nüfus azalması ortaya çıkmıştır.

Bu göç dalgasına terör nedeniyle savunmasız ve ücra yerleşim birimlerindeki insanlar da eklenince şehirlerde işsiz, evsiz, yoksul mahalleler ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum gecekondulaşma ve neticede şehirlerimizdeki sosyal yapıyı da derinden sarsmıştır.

Üstelik bu göç Türkiyenin Kuzeyinde, Güneyinde, Orta Anadoluda olanca hızıyla devam etmektedir. Günümüzde hayatın zor kazanıldığı  kırsal alanda adeta bir boşalma söz konusudur.

Nüfusumuza asıl darbe 1980 li yıllarda inmiştir. 1980 li yılların darbeci yöneticileri AB ülkelerinden aldıkları teşvik ve emirle “doğum kontrolü” çalışması başlatmışlardı. Reklamlarıda çok cazipti. ”Bir çocuk az, iki çocuk fazla”.

Çilekeş Anadolu insanı AB fonlarından beslenen bu reklama dinen caiz olmamasına rağmen kandı. Çocuk sayısını sınırlı tuttu ve neticedeki bu günkü tablo ortaya çıktı. Ve nüfusumuz hızla durağan hale geldi. Yaşlı nüfus artmaya başladı.

Orman Bakanlığının dikim alanları oluşturma çalışmaları ve HES projeleri bu psikolojik oluşumların tuzu biberi olmuştur. Dikim alanı genişledikçe dar alanda tarım ve hayvancılıkla geçinen Türk, Türkmen nüfus Orta Anadoluda, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesinden hızla başka yerlere dolaylı olarak göçe zorlanmıştır. Buralar adeta terkedilmiş sahaya dönmüştür.

Bu yanlış nüfus politikası devam ederse çok yakında Türkiye Cumhuriyetinde Türkler azınlık haline geleceklerdir.

Sayın başbakanımız R.T.Erdoğan bu tehlikeyi görmüş durumdadır. Bundan dolayı katıldığı her nikah töreninde ez az 3-5 çocukta ısrar etmektedir. Kendilerini kutluyoruz. Sırf muhalefet olsun diye işsizlik oranını sebep göstererek buna karşı çıkan kontrolcü ziyneyeti ise bir daha düşünmeye davet ediyoruz.

Elbette kalkınma için eğitimli genç nüfus önemli, ama nüfus artış hızıda önemlidir. Çünkü yaşadığımız coğrafya ve Türkiyenin jeopolitik konumu binlerce tehlikeyi bize açıkça işaret etmektedir.

Büyük Ermenistan, Büyük İsrail ve Bizans’ı diriltme hayaliyle yaşayanlar, bölücüler, etnik millet yaratma çabasında olanların ağzından sarkan salyaları iyi görmeliyiz.

Yöneticilerimizin nüfus artışı yanında, bunların eğitimi ve geleceğe hazırlanmaları konusunu da düşünmelidirler. Bu da insanımızın mutluluğu, refahı ile devletimizin gücü ve bekası için çok önemlidir.

Saygıyla kalınız.

 

                                                                                        Hidayet AYTEKİN

                                                                                alpdedeoglu60@hotmail.com

                                                                             Emekli Eğitim Bilimleri UzmanıBu yazı 5757 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI