Bugun...

Hidayet AYTEKİN
ERMENEK AĞLIYOR, YÜREKLER HERKESİ AĞLATIYOR
Tarih: 22-11-2014 17:18:00 Güncelleme: 22-11-2014 17:18:00


Ermenek, Orta Toroslarda Karaman İlimize bağlı Göksu Nehri kolları arasında yem yeşil ormanlık ve dağlar arasında tarihin derinliklerinden beri güzelliğini kaybetmemiş güzel yurdumuzun bakir bir köşesidir.
Bu şirin ilçemizde 28 Ekim günü elim bir ocak faciası meydana gelmiştir. Bu facia ile birlikte medya Ermeneği tanımaya çalışmış ve dünyaya tanıtmıştır.
Ermenek çaresizliğin, yokluğun, yoksulluğun, zor hayat şartlarının yaşandığı bir yerdir. Ermenekli hayata öyle kolay pes etmemektedir. Hayat mücadelesini kazanmak zorundadır. Çalışmak, üretmek, kimseye el avuç açmadan yaşamak zorundadır.
Bu eskilerden beri öyledir. Önceden Ermenek'te ayakkabı fabrikası vardı. Bu normal ayakkabı değil kara lastikti. Ayağınızı kışın soğuktan yazın terden öldürürdü. Yıllar geçti hepimiz onu unuttuk sandığımız anda oğlunu madende kaybeden bir babanın ayağında hem de bakanların, devlet erkanının olduğu bir cenaze töreninde yırtık halde gördük. Baba “param yok, olsa bu ayakkabılarla gezer miyim?” derken çaresizliğini, saflığını, temiz yürekliği kısaca Ermenekliyi anlatıyordu.
Yırtık ayakkabının televizyonda görülmesi üzerine Ermenek Kaymakamlığı bu acılı babaya iki adet ayakkabı göndermiştir. Bunun birisi yine kara lastikmiş. Düşünün şimdi Suriyeli bir mülteciye veya Iraklı Yezidi bir sığınmacıya giymesi için kara lastik verilse ne yaparlar? Yoksa verenin suratına mı çarparlar. Bu sorunun cevabını size bırakıyorum.
28 Ekimde Evine ekmek götürmek, kimseye el avuç açmamak için 28 can kömür ocağında cinayete kurban gitti. Cinayet diyorum çünkü; göbeği şişkin ağalar yerden para kazdırırken işçilerin can güvenliğini hiç düşünmemişlerdir. Girmesi kolay, çıkması zor bu ocaklar her yıl birçok ocağın sönmesine neden olmaktadır. Bu ocakların çoğuna insan değil fare bile girmez durumdadır.
Peki can güvenliği olmayan ve yasal şartları taşımayan bu ocaklar yapılan denetimlerde neden kapatılmamıştı?
Bu sorunun cevabını bir bakanımız 77 milyonun huzurunda verdi. “Kapatacağımız anda elli kişi devreye giriyor”.
Cevap açık ve netti.
Şimdi herkesin merak ettiği konu açıklığa kavuşmuştu. Devreye girenler harama alışmış patronların siyasi temsilcileriydi. Daha açık bir şekilde söylemek gerekirse bu ağalar seçimde lüks arabalarına hangi siyasi partinin bayrağını takıp harcamaları üsleniyorsa o siyasi partinin kodamanları devreye giriyordu.
Zaten bu ağaların partisi pürtüsü de yoktur. Bunların menfaati vardır. Hangi siyasi parti iktidarda ise, orada sağ köşede otururlar ya ilçe başkanı ya da finansörü olurlar.
Bu ağalar haksızlığı sadece millete değil birbirlerine de yapmaktadır. Zaman zaman başkalarına ait sahalardan kömür çıkarabilme adına diğerinin galerilerine kadar girdiklerini televizyondan hep beraber izledik.
06.07.2013 tarihli Ermenek Haber, Anadoluda Haber, Türkiyede Haber ve Kampüslüyüz adlı internet sayfalarındaki köşemde Ermeneklinin yaşadığı acıyı, gelecekte ortaya çıkabilecek kaza ve sıkıntıları, haksızlığa uğrayan vatandaşın sıkıntısını bütün yönleri ile yazmıştım. Aşağıda linkini verdiğim adresten bu makalemi okursanız ortaya çıkabilecek durumları çekinmeden  bir yıl önce yazdığımı göreceksiniz.
   Saygı ve sevgiyle kalınız.     
                         
                                                                                   Hidayet AYTEKİN
                                                                                Eğitim Bilimleri Uzmanı
                                                                             alpdedeoglu60@hotmail.com


Bu yazı 5696 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI