Bugun...

Hidayet AYTEKİN
VANDALİZM
Tarih: 25-10-2014 17:19:00 Güncelleme: 25-10-2014 17:19:00


Vandalizm, son günlerde sık sık duyduğumuz söylemlerden biridir. Ülkemizi bölmek, parçalamak adına sokağa çıkan eli kanlı eşkıya için söylenen bir kavramdır. Vandallarla bu eşkıyaların eylemleri arasındaki benzerlikten dolayı bu bağ kurulmaktadır.

Vandalizm en geniş anlamıyla tahripçilik demektir.  Vandalizm, Kamuya, şirketlere veya şahıslara ait mala nedensiz olarak zarar verme, kırma, dökme, parçalayıp kullanılmaz hale getirme demektir.
Vandalistlerin eylemleri her yerde bizim karşımıza çıkmaktadır. Telefon kulübelerinde, belediye otobüslerinde, dinlenmek için gittiğimiz bahçe ve parklarda hatta tarihi eserlerde bile izlerine rastlamaktayız.
1996 yılı 1 Mayıs gösterilerinde İstanbul Kadıköyde bir bayan eylemci topraktan tomurcuk halinde çıkmış bir laleyi ayaklarıyla çiğneyerek, elindeki sopayla ezmiş bu kavram bizde o günden bu güne ara sıra kullanılır olmuştur.
Aslında akademisyenlerimiz Vandalizm konusunda bir çok araştırma yapmış lakin okuyan insanlarımızda okuma alışkanlığının olmamasından dolayı Vandalist ve Vandal kavramıyla milletimiz geç tanışmıştır.
Vandalizmin tarihi insanoğlu kadar eski olmakla birlikte Doğu Germen halkının Eski Roma İmparatorluğu'yla yaptığı savaşlarda acımasızlığıyla ün salmış Vandallardan gelmektedir.
Po Ovası bu günkü İtalya’nın kuzeyinde yer alan geniş ve sedimantasyon sonucu oluşmuş alüvyonlu topraklardır.
 Vandallar her yıl bu günkü İtalya’ daki bu verimli topraklara akın etmekte, halka zulum ve işkence uygulayıp, ürünlerini zorla ellerinden alıp evleri, tarım araçlarını yakıp yıkmakta ve her hasat döneminde aynı saldırıyı tekrarlamaktaydılar.
Bizim Vandallarda tarihteki Vandallardan geri kalmamaktadırlar. Güzelim sanat eserlerine, tarihi binalara, bankalara, mağazalara, fabrikalara, otomobillere gördüklere her şeye saldırmakta ve tahrip edip yakıp yıkmaktadırlar. PKK uzantısı bu caniler tarihteki Vandalları aratırcasına  belediyelere ait içinde yolcu dolu otobüslere Molotoflarla saldırmakta ve içlerindeki yolcuları diri diri yakmaktadırlar.
PKK uzantısı bir siyasi partinin Suriye’deki iç savaşı bahane ederek yaptığı çağrı üzerine bayram aralığında 40 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Denetimsiz ve sürü psikolojisine sahip bu katiller meydanı boş bulup onlarca gazeteci ve tv kameramanı önünde can alıp ortalığı yakıp yıkarken devletin güvenlik güçleri olayları sadece seyretmek zorunda kalmıştır.
Sürü psikolojisene sahip bu canilere kimse dur demediği gibi geçmişteki eylemlerinden dolayı kanun önünde de şimdiye kadar yeterli cezaya çarptırılmamışlardır.
 4. ve 5. yüzyıllarda Batı Avrupa'yı istila eden, geçtikleri her yeri yakıp yıkan ve M.S. 455'te Roma'yı yağmalayan Vandallarla, sokaklarımızdaki Vandallar arasında hiçbir fark yoktur.
Vandalizmin psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sonuçları vardır. Lakin bizim örf, adet ve geleneklerimizle hiç bağdaşmayan bu saldırganlık motifi çok ciddiye alınmalıdır. Sokaktaki bu eşkıyaların ayıklanması, kişilik özelliklerinin tespit edilmesi ve bunlara bu cesareti verenlerle, kanunlarımızdaki boşluklar acilen kapatılmalıdır.
   Saygı ve sevgiyle kalınız.     
                          
                                                                                   Hidayet AYTEKİN
                                                                                Eğitim Bilimleri Uzmanı
                                                                             alpdedeoglu60@hotmail.com


Bu yazı 5905 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI