Bugun...

Hidayet AYTEKİN
TERÖR BATI VE HAMİLERİ
Tarih: 09-01-2015 13:11:00 Güncelleme: 09-01-2015 13:11:00


Terör, insanlık suçu olarak çok eskilere dayanan bir eylem biçimidir. İlk terörist eylemden son saldırıya kadar hepsinde katledilenler insan, katledenler ise insan kılığına girmiş ne idiğü belirsiz mahlukatlardır.

Terör olayları karşımıza bireysel, örgütlü ve devlet terörü olarak ortaya çıkmaktadır. Terörün ortaya çıkışı, nedeni ne olursa olsun hiçbir zaman haklı gösterilmemelidir. Çünkü vahşet vahşettir. Gerekçesi ne olursa olsun haklı gösterilmemeli, taraftar ve destek bulmamalıdır.

Eğer teröre ve terörizme çeşitli nedenlerle destek çıkılır palazlanıp büyümesine imkan sağlanırsa, insanlığın ortak hafızası kaybolur, insani değerler ortadan kalkar, barbarlık ve vahşet öne çıkar, saygı – sevgi ortamı ortadan kaybolur. Onun yerine korku, panik ve belirsizlik hakim olur. Böylece yeryüzü yaşanmaz hale gelir. Bu da insanlığın ve insani değerlerin ölümü demektir.

Lakin terör olaylarına batı, emperyal güçler ve bulanık suda balık avlamak isteyen karanlık odaklar böyle bakmamaktadır.

Onlara göre terör olayları Amerika, Avrupa veya kendi inançları dışındaki bir coğrafyada meydana geliyorsa normaldir. Teröristler o ülkede özgürlük savaşçısıdır. Onlara destek verilmeli, eğitilmeli ve güçleri yetersiz kalırsa çok uluslu güçler o coğrafyaya operasyon yapmalıdır.

Çünkü emperyal güçlere göre bir ülke, ne kadar çok karışırsa ne kadar çok kan dökülürse kendi güvenlikleri o kadar güvende ve sömürgeci düşünceleri o kadar çok gerçekleşme derecesine sahip olacaktır.

Emperyal güçler sömürgeci düşüncelerini gerçekleştirmek için zaman zaman bireysel terörü, zaman zaman örgütleri ya da devlet terörünü kullanmışlardır. Akan kanları, dökülen gözyaşlarını, anasız babasız kalan insanları hiçbir zaman görmek istememişlerdir. Daha çok sömürmek için daha çok karışılklık meydana getirme çabaları vermişlerdir. Şimdiye kadar olaylara hep bu açıdan bakmışlar ve neticede yanılmışlardır.

Lakin terör kendi coğrafyalarında vuku bulunca birden değişivermişler terörü bir insanlık suçu olarak gördüklerini açıklamışlardır.

Peki Kerkük’te, Telafer’de, Musul’da, Şam’da, Trablus’ta, Gazze’de, Urumçi’ de, Çeçenistan’da, ülkemizde doğu ve güneydoğuda ölen binlerce insan insan değimliydi?

Özgürlük ve demokrasi getirmek adına Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da ve diğer İslam coğrafyasında devlet terörü estirmedinizdi? İsrail’in yaptığı nedir? Devlet terörü değimli? Sizin yaptığınız nedir? Pazar yerlerine, camilere, düğün evlerine bomba yağdırırken ölenler insan değimliydi? Yapılanlar insanlık suçu değimliydi?

PKK’ın katlettiği on binler neydi? Bebekler, askerler, masum köylüler katledilerken bıyık altından gülmedinizmi? Yolcu dolu otobüslere molotoflarla saldırı yapılırken nerdeydiniz? Neden bu katliamları kınamadınız?

Türkiye’de kan akıtan vahşi PKK, Dev-Yol, Devsol, DHKP-C, ASALA ve benzeri örgüt militanlarını yıllarca ülkenizde eğitip beslemediniz mi? IŞİD’ı, EL_KAİDE’yi kurup eğitmedinizmi? Onların yaptıkları terör değil de kan Paris’te akınca mı terör oluyor? Yıllarca teröre ve teröriste hamilik etmedinizmi?

Aslında terör olaylarına en güzel cevabı İspanyol sanatçı Willy TOLEDO vermiştir. Paris saldırısının ardından "Siz hiç gürültü çıkartmadan günde milyonlarca kişiyi öldürüyorsunuz, onların bu olaylar karşısında sessiz mi kalacağını düşündünüz? Pentagon ve Nato'nun bombalı saldırılarının ülkeleri bile yok edecek düzeye geldiğine dikkat çeken ünlü aktör, "Bu olaylara karşı eleştirilerimi dile getireceğim, amacım sadece sizin de hafızanızı tazelemektir" açıklamasını yaparken bu katliam ile herkesin başına önünü koyarak iyi düşünmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Sonuç olarak terörün dini, milliyeti, coğrafyası, sınırı yoktur. Terörle müzakere edilmez mücadele edilmelidir. Terör olayları bireysel, örgütlü veya devlet terörü olarak hangi biçimde ortaya çıkarsa çıksın vahşettir. Bir coğrafya ne kadar karışırsa insanlık o kadar zarar görmektedir. Terörist terör batağındaki ülkelerde yetişir. Çünkü terörün ve teröristin gidemeyeceği coğrafya, vuramayacağı ülke yoktur.

 Saygı ve sevgiyle kalınız.     

                                                                                  Hidayet AYTEKİN

                                                                                Eğitim Bilimleri Uzmanı

                                                                             alpdedeoglu60@hotmail.com

                                                                                   Bu yazı 5669 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI