Bugun...

Mehmet Ali OKUDAN
Demokratik Muhalefet Açılımı !
Tarih: 01-01-2014 09:40:00 Güncelleme: 01-01-2014 09:40:00


AK Parti baştan beri yönetimini üstlendiği devleti toplumun gerçekleri doğrultusunda dönüştürme ve böylece devletle toplumu birleştirme, bütünleştirme ve uzlaştırma misyonunu edindiği için 'iktidardaki muhalifi' temsil etti. 11 yıl boyunca hiç bir demokratik yaklaşıma yaklaşmayan bu muhalefet partileri yine olaylara zıt yerlerden bakacaktı elbette Ak parti artık bunu düşünemeyecek kadar da düşük bir parti değildi. Ama şuda bir gerçek ki muhalefet özlemi bu ülkede yıllar boyu sürecek böyle dar muhalifler oldukça. 

2008 yılında başörtüsünü üniversitede özgürleştirecek yasayı, yemeyip içmeyip Anayasa Mahkemesi'ne götüren "Aman yasak devam etsin" diyen CHP değil miydi ? "Kürt Açılımı" olarak bilinen Milli Birlik ve Kardeşlik açılımı Habur'da kesintiye uğradığında BDP'li bir milletvekili, adeta sevinerek "Açılım bitti dememiş miydi? MHP'ye gelince. Ne siz sorun ne ben söyleyeyim. İçinde "Kürt" geçen her girişimi "ihanet" olarak gören MHP son paketi de haliyle "PKK'ya taviz" olarak nitelendirdi. Muhalefet partisi demek aslında iktidar olmaya aday parti demektir. Bunlar aday adayı bile olamayacak gaflar yapıyorlar.Yani muhalefet, getirdiği öneri ve talepleriyle Hükümet'i daha da ilerisini yapmaya zorlar. Hep bir adım ilerde olacak projeler sunar. Lakin bizim muhalefet partilerinde bu ters işliyor. Muhalafet partileri, bırakın iktidarın projelerini geliştirmeyi, yeni proje önermeyi, adım adım ilerletilen demokrasi hamlelerine bile çelme takmaktan geri durmuyor. Ya sizin öneriniz neydi dediklerinde kem küm diyip kalıyorlar. Artık değişin artık bıktı millet sizin bu gerici ve dar düşüncelerinizde ufkunuzu değiştirin yeni şeyler üretin milletim ne istiyor diye inin halka köy ,belde,ilçe ve il ,il dolaşın ama yok ankaradan istanbuldan siyaset anca bu kadar olur işte. 

Resmi Dil Türkçedir.Kimse bunu sağa yada sola saptırmasın.Kürtçe olarak eğitim isteyen gruplar aslında imkansızı istediklerini çok iyi biliyorlar .Farz edelim ki kürtçe bir eğitim başladı , diyelim ki dil buna uygun eğitime de hazırlandı ki peki ygs ne olacak lys ne olacak hangi kurdün hangi kurdun kurumunda çalışacaklar ki geçmişler bu milletle dalga geçer gibi oy uğruna insanları kandırmaya çalışyorlar. BDP millet vekili diyor ki bizde vergi ödüyoruz ee tamam her vergi ödeyene okul mu açalım hadi açtık ne oldu bu sefer güney doğu fakir devlet açsın devlet açsaydı eminim ki başka bir saptırma yapacaktınız siz samimi değilsiniz ! Artık tüm halklar biliyor Türkiye türklerindir ! Türk vucuttur (kürt,laz,çerkez,roman,alevi vs.) bizi birbirmizden ayrı kılmak bizi birbirmize düşman etmek kimin haddine ! Andımız, ilk ve orta okullarda okunuyor fakat liseye geldiğimizde sabah o gür sesle söylediğimiz şey sessiz sınıflara ayrılıyordu. 

Hiç kimsenenin çözmeye cesaret edemediği sorunların üzerine kararlılıkla giden ve demokratikleşme adımları atan AK Parti Hükümeti, dolayısıyla bundan sonra da muhalefetten "adaletli" bir tavır beklentisine girmeden (çünkü o medeni cesaret onlarda yok) yoluna devam edecektir!Bu yazı 2446 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI