Bugun...

Mehmet Portakal
ÇOCUKLARIN BİLGİSAYAR KULLANIMINDAN KAYNAKLANABİLECEK OLUMSUZ DURUMLAR
Tarih: 30-10-2013 08:36:00 Güncelleme: 30-10-2013 08:36:00


Eğer bilgisayardaki yazılım programı çocuğun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir.Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma, kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı grafik ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik gibi etkiler görülebilir. Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar ve obezite (şişmanlık) gelmektedir.

CEP TELEFONUNUN ÇOCUKLARA ZARARLARI 
Cep telefonları; geçici işitme bozuklukları, kulak çınlaması, yorgunluk, baş ağrısı ve sersemlik hissine yol açıyor. Yapılan araştırmalar, uzun süreli cep telefonu kullanımı ve uzun süreli kulaklıkla telefon kullanılan durumlarda sinirsel tipte işitme kayıplarının ileri yaşlardan daha erken yaşlara doğru artış olduğunu gösteriyor. Küçük yaşlardaki çocukların cep telefonu kullanması ise çok sakıncalı.` Çocukların kafatasları daha ince olduğundan onların, elektromanyetik dalgalara maruz kalma oranı çok daha fazla. Zaten bulundukları ortam itibariyle tehlike altındayken bir de küçük yaşlarda telefon kullanmaya başladıklarında zarar daha da büyüyor.
Cep telefonunu mümkün olduğunca az kullanmak, telefon kullanımında daha çok kablolu telefonları tercih etmek, cep telefonunu kulaklık ile kullanmak, kablolu kulaklık imkanı yoksa cep telefonunun mikrofonunu kullanmak ve baz istasyonlarının yaydığı radyasyonu göz ardı etmeden yaşam alanlarına çok yakın yerlere kurulmasına izin vermemek, cep telefonundan doğacak zararın en aza indirilmesini sağlayabilecek tedbirlerden bazıları.

VE DİĞER ÖNLEMLER
• Elektromanyetik ışınlar saçan bu tarz cihazlardan bebek ve çocuklarımızı, en azından 12 yaşında gelene kadar uzak tutmamız gerekiyor.
• 13-20 yaş arası dönemde de kullanımın mümkün olduğu kadar kısıtlanması, mutlaka kullanılacaksa da kısa mesaj ile kullanımın sağlanması gerekiyor.
• Wireless modemlerinizi evde o anda kullanmıyorsanız kapatın ve komşularınızdan da bunu yapmalarını isteyerek ortak bir karar alın.
• Cep telefonlarınızı bebek ve çocuklarınızdan uzak tutun. Aranızda “ama o telefonu çok seviyor” diyenler olabilir ancak şunu biliyorum ki ebeveynin kararlılığı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da esastır. Çocuk görmediği şeyi isteyemez. 
• Telefona ilk sinyal geldiğinde hemen açılarak kulağa götürülmemeli, aksi halde kulağa götürülen telefonla vücut yüzde 50 daha fazla enerji saldırısına maruz kalır.
• Aradığınız numara düşmüyorsa, ısrar etmeyin, çünkü her aramada elektrik yüklemesine maruz kalırsınız.
• Yolculuk sırasında da cep telefonunu kullanmayın. Baz istasyonu değiştikçe, vücuda yüzde 50 daha fazla enerji yüklemesi olur.
• Yatarken cep telefonunuzu size yakın ve/veya sürekli şarjda bırakmayın.
• Cep telefonu ile uzun görüşme sırasında beyin sıvısının sıcaklığının 0.1 santigrat derece arttığını unutmayın.Bu yazı 7632 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI