Bugun...

Mehmet Portakal
Isınan Havalarda Bel ve Boyun Tutulmaları
Tarih: 22-06-2014 04:24:00 Güncelleme: 22-06-2014 04:24:00


Bir sabah kalktığınızda, yataktan doğrulamadığınızı veya boynunuzu oynatamadığınızı görebilir, acı ve hareket edememe şikayeti ile doktora başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Bel ve boyun tutulmalarının en önemli nedeni sıcaktan terleme, rüzgar ve uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz kalmaktır. Terlemiş bölgenin maruz kaldığı rüzgar bel ve boyun bölgesindeki kasların kasılmasına, bu da boyun ve bel tutulmasına yani miyaljye neden olur.

Belimiz veya boynumuz tutulduğunda ise ilk yapacağımız şey bölgeye sıcak kompres uygulaması olmalıdır. Kasların soğuğa verdiği tepkiyle kasıldığını düşünürsek, ısıtarak rahatlayabileceğimiz gerçeğine de ulaşabiliriz. Bel veya boyundaki tutulmuş bölgeyi ısıtarak gevşettikten sonra, kasları sakinleştirici egzersizler yapmak da işinizi kolaylaştırır. Tutulmalar için öncelikle önerdiğimiz spor yüzmektir.

BOYUN TUTULMALARINDA EGZERSİZ

(Hareketleri, dik olarak oturabileceğiniz bir sandalye kullanarak yapınız.)

* Sıcak kompresle 15 dakika boyunca ısıttığınız boynunuzu çok zorlamadan sağa sola çevirerek her çevirdiğinizde 2 saniye dönüş noktasında bekleyerek hareket ettirin. (8 tekrar)

*Aynı pozisyonda öne arkaya yine çok zorlamadan 2 sn bekleyerek hareket ettirin. (8 tekrar)

* Başınızı önde yarım daire yapacak şekilde hareket ettirip çenenizi bir sağ bir sol omzunuza değdirin. (8 tekrar)

BEL TUTULMALARINDA EGZERSİZ

(Hareketleri düz bir zeminde yatarak yapınız.)

*Sıcak kompresle 15 dakika boyunca ısıttığınız belinizi çok zorlamadan önce sağ sonra sol bacağınızı karnınıza doğru çekip bırakın. (8 tekrar)

* Kollarınızı yanlara açıp belden aşağınızı bir sağa bir sola yavaşça çevirmeye çalışın. (8 tekrar)

*Yerde sırt üstü yatış pozisyonunda iki dizinizi birden karnınıza çekin ve bu pozisyonda 10’a kadar sayıp bekleyin, sonra iki bacağınızı birden tekrar uzatın. (5 tekrar)

BEL-BOYUN TUTULMALARINDA MASAJ

Bel ve boyun bölgesindeki tutulmalarda masajın da rahatlatıcı etkilerine başvurulabilir. Tutulan bölgeyi fazla hırpalamadan, yoğurmadan, ezmeden yapılacak rahatlatıcı bir masaj kasların açılmasına dolayısıyla ağrının geçmesine veya azalmasına yardımcı olur. Basit masaj yağları, bebe yağı veya kas gevşetici bir kremle hafif ovmalar şeklinde bölgeyi rahatlatabilirsiniz. Masaja başlamadan önce, sıcak kompresle kasları masaja hazırlayabilirsiniz.

Bel ve boyun tutulmalarını sıkça yaşıyorsanız, doktor yardımı almadan geçmiyor ve3 günden fazla süren tutulmalara maruz kalıyorsanız en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.Bu yazı 7515 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI