Bugun...

Mehmet Portakal
Boyun fıtığı
Tarih: 01-09-2014 21:59:00 Güncelleme: 01-09-2014 21:59:00


on zamanlarda en çok şikayet edilen hastalıkların başında boyun fıtığı geliyor. Boyun fıtıkları, uzman doktorlar tarafından konulan doğru bir teşhis, hasta eğitimi ve doğru bir tedaviyle artık korkulu rüya olmaktan çıktı. Ancak ne yazık ki yanlış yönlendirmeler, bilinçsizce yapılan tedavi ve uygulamalar hem maddi hem manevi olarak hastaya ciddi ve dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir.
 Boyun omurları arasında bulunan disklerde bazı şartlarda fıtıklar oluşabilir. Hareketsiz yaşam, kaslara aşırı yüklenme, bilinçsiz şekilde yapılan spor, uzun süre araba kullanma, vücuda uygun olmayan yatak, sandalye ve masa kullanımı fıtığa zemin hazırlar. Baş öne eğik olarak masa başında çalışanlar; sekreterler; öğretmenler; uzun süre bilgisayar ve telefon kullananlar; ev işleri, dikiş nakış, temizlik, perde asma, cam silme gibi işlerle uğraşanlar boyun fıtığı açısından risk altındadır.
 Boyun fıtığında ağrı, sadece boyunda değil bazen kürek kemiği üzerinde veya göğüs bölgesinde de yoğunlaşabilir. Sinir kökü sıkışması ile kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma ve ileri olgularda el veya kolda kas güçsüzlüğü görülebilir. Ağrı boyun hareketleri, öksürme, hapşırma ile artabilir.
 Boyun ve omuz bölgesinde olan ve kollara yayılan her ağrı, her rahatsızlık şüphesiz boyun fıtığı demek değildir. Bu konuda yukarıdaki şikayetleri devam eden hastanın bu konunun uzmanına başvurmasında yarar vardır. Çünkü muayene bulguları gerek hastalığı saptamada, gerekse tedavinin yönlendirilmesinde oldukça önem taşımaktadır.
Öneriler:
Bu rahatsızlığı olan kişilerin günlük yaşantısında yapması gereken bazı düzenlemeler şunlardır:
•    Çalışmanıza sık ara verin. Masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın.
•    Çalışma koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır, özellikle uzun süre baş eğik pozisyonda çalışılmamalıdır.
•    Özellikle gençlerin spor faaliyetlerinde, futbolda başla yapılan vuruşlar boyun fıtığına neden olabileceğinden, kasların güçlenmesine yönelik hangi sporları yapıp hangisinden kaçınması gerektiğini doktoruyla birlikte planlamalıdır.
•    Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp uyuyakalmayın.
•    Telefonun ahizesini omuz ile boynunuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın.
•    Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın. Omurga sağlığı için yürüyün ve yüzün.
•    Ağrılarınız tamamen geçse bile egzersizlerinizi her gün düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.
Boyun fıtığı ihmal edilmeyip tedavisi için erken davranıldığında kısa sürede şikayetlerin azaldığı bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı çekenlerin vakit geçirmeden bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmaları ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri uygun olacaktır.
Tedavi:
Tedavide öncelikle, boyun fıtığına neden olan sinire basıyı ortadan kaldırmak gerekiyor. Bunun için fıtığın derecesine göre tedaviler planlıyoruz. Bazen sadece boyunluk, istirahat; belli bir dönem basit ilaçların kullanılması; bunlara vitamin takviyesi veya kasları güçlendirici ilaçların takviyesi yeterli olabilirken; bazen de Fizik Tedavi uygulamalarından yararlanmak gerekiyor. Boyun fıtığı tedavisinde, özellikle boyun kaslarının güçlendirilmesi ve sinire basının ortadan kalkması için kullandığımız Oksijen - Ozon Tedavisi ile; Biorezonans, Akupunktur, Hacamat-Kupa Tedavisi, Tıbbi Masaj ve Nöral Terapi gibi tamamlayıcı uygulamalar, kişide gözle görülür bir rahatlama ve iyileşme sağlıyor.Bu yazı 7319 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI