Bugun...

Mükremin KIZILCA
ŞİMDİ NEREDESİN SİN?
Tarih: 06-01-2015 11:20:00 Güncelleme: 06-01-2015 11:20:00


Kar bastırdı etrafı, yerler kapandı, havalar puslu, ufuklar sisli, sen neredesin şimdi? Ben hep sana yakın olmak istiyorum ama sen benden hep kaçıyorsun, ben bir tepede olsam sen diğer tepeye geçiyorsun, ben bir koyakta olsam sen öbür koyağa atlıyorsun.

 

Evini yurdunu benden neye gizliyorsun benim sana zararlı olduğumu kim söyledi ki babaannen mi anneannen mi? dedelerin mi? kim, söyle anlayayım. Ben onlarla çoktan helalleştiğimi sanıyordum sana bu kini ve nefreti miras mı bıraktılar?

 

Ortalık kar ve tipi rızkını nereden buluyorsun taş bile yemek istesen üstleri örtülü şu sıralarda, nasıl karnını doyuruyorsun? senin yaşam alanların şimdi tipiye boğulmuştur görebildiğin tek yer kayaların, dorukların sivri uçlarıdır sen oralarda bir yiyecek bulabilir misin? İnan sevgilim aşkım, ben hep seni düşünüyorum.

 

Aman dikkat et sular buzludur, onlardan fazla içme, içsen de ağzında biraz dolandır da öyle yut bari kayalardan toz koparmaya çalışma, eğriklerdeki delikleri tercih et: orada yakın yerlerde böcekler bulabilirsin, hiç olmazsa toprak bulabilirsin. Sen bana lazımsın sağlığına dikkat et bahar geldiğinde senin özgürlüğünü seyretmek istiyorum senin bahara sağ çıkman çok önemli, benim örnek aldığım sevgili dostum.

 

Ama sen beni düşman bellemişsin bir kere, aslanlar sırtlanlar evcilleşir ve insanlarla beraber bile yaşarken bizim düşman olduğumuzu çok fena kazımışlar kafanıza. Öyle ki tırlarla arabalarla kamyonlarla dost olup üstlerine bile konuyorsun ama bize geldi mi yılandan daha fazla korkuyorsun, biliyorum bunları sana hep o anan olacak tüyü bozuk öğretmiştir.

 

Senin aklında geçen yılki peşinizden seğirtmem, o tepeden o tepeye koşmam, bir kere olsun sizi yakından görebilmem için çabalamam kalmış olmalı, bana hiç yüz vermemiştin o zaman hatta evini barkını bile saatlerce yerini bellemesin diye terk etmiştin.

 

Oysa ben seni takip ederken tek niyetim vardı: yuvana ve yurduna beraber varıp yavrularının başındaki o parlak saçlarını geriye doğru okşamak ve o yeni açılmakta olan gözleri görmeden ağızlarına gerekirse bir kısmet uzatmaktı.

 

Yazda varsam da semtine kışta varsam da hep fersah fersah uzaklaşıyorsun evinden yurdundan, ta uzaklarda endam ediyorsun bana yurdunu göstermemek için. Hâlbuki ben hep seni düşünürüm: bu karda kışta nerededir diye, bu baranda boranda ne yapardır diye, konacağı dalları saklanacağı delikler, sığınacağı kuytular karla tipiyle örtüldü diye hep senin için hayıflanırım.

 

Bak sevgilim! Bu sene de varacağım hem de tam yaz ortasında evini düzdüğünde, yavrularını dizdiğinde onlara uçmayı öğretirken, kocanla beraber havalarda siz hava atarken ben yerde sizin evinize geleceğim. İstiyorum ki büyük dedelerinizin ve büyük annelerinizin hukuku hakkına bir defa da sizinle tanışayım hatta yakında kıtalararası seyahate yollayacağın o genç evlatlarını sizden uzluk bir seyredeyim ama siz bana bu fırsatı vermemekte kararlısınız anlaşılan.

 

Ben sizin yuvanızı bulurum çünkü siz aptalın tekisiniz, siz kuş beyinlisiniz , evinizin önüne saylar döşeyerek gel bana diyorsunuz, al beni diyorsunuz yılanlara çıyanlara ve yuvanızı başınıza yıkacak dağ farelerine davetiye çıkarıyorsunuz ama benim gibi sizi düşünen ve sizinle tanışmak, konuşmak isteyen bir dostunuzdan fellik fellik kaçıyorsunuz. Sakın bunu anlayabildiğimi sanmayın emi?

 

Ey dağların ürkek ve singen yaratığı! Sen ki Torosların karlı dağların mahlûkusun ovada ne işin var. Geçen yıllarda seni Konya ovasında gördüm ağzında yavrularına hazırladığın gıda vardı, bir çakıl omağının etrafında dönüp duruyordun, hemen senin ile ilgilendim, evet sen oydun, genlerinde benim sana zarar vereceğim yazılıydı. Hâlbuki sen büyük dedemin devesinin hörgücünde gelmiştin ovaya, Osmanlı devleti dedelerimin dedelerini dağlardan ovalara yerleştirdiğinde.

 

Ben çakıl omağına yaklaşınca hemen kocan da gelerek savunmaya geçtiniz, ne oldu aniden sanki? Benim amacım sadece o güzel bebeklerinizi geriden seyretmekti, durun rahat olun. Çakılın üstünden bir kaç tanesini kaldırınca beş tane kızıl ağızlı yavrun yumuk gözleriyle beni görmeden ağızlarını sonuna kadar açtılar siz ise çareyi firarda buldunuz hani nerdesiniz gelin haydi beraber bakalım bu aç yavrulara dedim, ama sizler duvarların başında çırpınmakla yetindiniz.

 

Hâlbuki eviniz insan evine on metre aralıktaydı, onların çocukları yok muydu, onlar sizin akrabalarınız mıydı ki korkusuzca bir çakıl yığınının içine ev yapmaya uğraştınız. Ama sebebini biliyorum: çünkü ovada kaya yok, taş yok delik yok, tek delik köstebek delikleridir onlara da siz giremezsiniz zaten. Bırakın buraları dönün gelin Toroslara bozkırlara yeniden, yuvalarınızı kimsenin erişemediği kayalara yapın yavrularınızı güven içinde besleyin büyütün ve ağızlayın kış yaklaşınca sahillere.

 

Değerli dostum! bu dediklerime kulak ver, ben senin gerçekten dostunum, nerede görsem sana yakın olmak, seni sevme, okşamak hatta mümkün olsa evcilleştirmek beraber yaşamak isterim. Geçen yıllarda kış ortası ekinin üzerindeki karları topraklamak için Altıntaş yaylasına vardığımda seni kocanla beraber bir koca taşın üstünde gördüm, beni görünce gene kayboldunuz bu beni gerçekten yıktı geçti, siz ne yapmak istiyorsunuz Allah aşkına beni verem etmek mi?

 

Geçen yılki dört yavrunuzu yılanın yuttuğu aynı deliğe yuva yapacak kadar geri zekâlısınız siz, üstelik yuvanızın önüne beyaz saraylar gibi mermer döşeyecek kadar kafasızsınız, bir de birkaç adım yürümek için o kadar ağır taşları nasıl kaldırıp da tefriş için kullanıyorsunuz anlamış değilim.

 

Ey göklerin güzel hanımefendisi ve yakışıklı beyefendisi Kuyrukkakanlar!

Sizleri ovadaki bir Yörük köyünün bacasında göreli beri sıdkım sıyrıldı.

Sizler de törelerinizi terk ettiniz, artık saraylarınızın kapısına mermer döşemeyi bıraktınız, hatta telefon tellerine konacak kadar sağanlaştınız.

 

Hem siz o bacalarda, tellerde kuyruğunuzu kakarken başınıza gelecekleri hiç düşünmüyor musunuz? Sığırcıklarla, kerkenezlerle, kırlangıçlarla yakın olduğunuzu ebeveyniniz duysaydı, görseydi yüreklerine inerdi zavallıların.

 

Neyse hayatım! Lafı fazla uzatmayalım, bütün bu dediklerim hakkında beni rahatlatacak acele cevabını bekliyorum.

İnsanoğlu İnsanBu yazı 28561 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI