Bugun...

Mustafa YILDIRIM
Eşrefi Mahlukat Olarak İnsan
Tarih: 19-06-2013 23:37:00 Güncelleme: 19-06-2013 23:37:00


Yaratılış olarak İnsanoğlunun hayvanlardan ve diğer varlıklardan üstün bir şekilde yaratıldığı, bu nedenle yaratıcının biz insanlara bahşetmiş olduğu kafamızın içinde ki et parçası olan beynimizi yaratıcımıza ve yaratılışımız gayesi olan kulluk görevine karşı kullanmak şartı ile değerlendirilmesi gereken güzel bir yaratık olarak eşrefi mahlûkat olarak insandır. Aksi takdirde biz insanların hayvanlardan daha aşağılara düşeceğimizi bildiren bir terimdir.

Bundan dolayıdır ki; yapmamız gereken ne olursa olsun işlerimizi bütünü ile sağlıklı ve düzgün bir şekilde her hangi bir yamukluğa, bir kötülüğe meydan vermeden en sağlam ve en güzel şekilde yapmak zorundayız. Kendimiz insanlar içerisinde iyiyi tavsiye eden, kötülükten men eden kişiler olmak zorundayız ve buna da mecburuz.

Burada bir hadisi şerif aklıma geldi onu da zikretmeden geçemeyeceğim.”Bir kötülük gördüğünüz zaman elle düzeltin. Buna gücü yetmezse dilinizle düzeltmeye çalışın. Buna da gücü yetmezse kalben buğzedin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir.”(Müslim,iman78;Ebu Davut,salat232)

Burada şunu da diyebiliriz. Ayetlerle

“Mü’minler ancak kardeştirler; sizde kardeşlerinizin arasını düzeltin”.(Hucurat.49/10

“Kötülüğü iyiliğin en güzeli ile karşılık vererek def edin. Böylece bakarsınız ki aranızda düşmanlık bulunan kimse candan bir dost oluverir”. Fussulet,41/34/

Şakayla bile insanların kalbini kırmayalım. Kırdığımız insanların yüzüne tekrar bakacağımızı unutmayalım.

“Zaten takva sahibi mü’minler de bollukta ve darlıkta bağışta bulunanlar, öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını affedenlerdir”.(Al-i İmran,3/134

Neden? Biz böyle yapmak zorundayız. Diye soracak olursak; bu dünyanın öbür dünyasını da düşünmeliyiz.

Hep biz mi öz veride bulunalım evet hep biz özveride bulunalım. Şu önümüzdeki günlerde ve yakın bir aylık geçmiş günümüzde insanlar facebooklar da tivitlerde insana yakışmayan figürlerle ve yazılarla bir birlerine hakaretlerle göndermelerde bulunmaktadırlar. Bunlara da istemeden destek verir gibi paylaşımlarda bulunmaktayız. Eşrefi mahlûkat olarak yaratıldık o zaman da yaratılış gayemizi düşünmemiz gerekir.

Kimseye zarar vermemeliyiz.

Kimsenin hakkına tecavüz etmemeliyiz. Kamu mallarını ve başkasının malını kendi malımız gibi görmeliyiz.

 Ve zarar vermeden düşünmeliyiz.

 Açıkça söylemek gerekirse; etrafa zarar vermek ve… Kötülükler…

Bu olaylarda bizlere hiç mi hiç yakışmamaktadır.

Yakışmıyor arkadaş bize yakışmıyor.

 Bizlere düşen de açık olmak gerekirse şunu söyleyebiliriz: midemize giden yemeklerin ve midemizden çıkacak olan bağırsaklarımızdaki gazların ve içindeki posaları da göstermek zorunda değiliz. Mademki inanan insanlarız yüzde doksan beş Müslüman’ız o halde bizde kendimize sormalıyız.

Nerede ne yapmalıyız gibi. Kendimizi bir çek yapmalıyız. Dış ve iç olarak tabirimi mazur görün Mr ımızı çekelim. Aynanın karşısına geçip kendimize bir bakalım.

 Çek yapmalıyız ki; Hayatımızı düzenlemek için tedavimizi kur’an ve sünnete göre düzenlemeli ve dizayn etmeliyiz. Düşünmeden iş yapmayalım yapmamalıyız. Atalarımız ne demiş “dokuz öl bir biç” derler onun için düşün, düşün bir daha düşün zarar görmemek için bir daha düşüneyim. Düşünelim.

19.06.2013

Mustafa YILDIRIM

“ERMENEK İÇİN HERZAMAN VARIM UNUTMADIM VİLAYET OLMAYI”     Bu yazı 3256 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI