Bugun...

Saffet ARICI
Bosna Hersekte; İbrahim Hakkı Konyalı Camimiz
Tarih: 18-04-2014 10:39:00 Güncelleme: 18-04-2014 10:39:00


Can okurlarım bu gün sizlerle hasbihal edip Bosna Hersek Mahallesinde yaptırılan İbrahim Hakkı Konyalı Camimizin geçen sene Nisan ayında yaşatma ve yaşattırma derneğinde görev değişikliği yapıldı. Evvelki yönetim camimizin plan ve projesini ilgililere gide-gele yılmadan usanmadan yaptıra bildiler. Nihayet toprağın altına temel betonunu atma atalarımız Osmanlının hesabı önce cami yapıldığı müddetçe ve nihaye kullanılmak üzere mahallemizde Hakkın Rahmetine Kavuşanlar için (Gaselhane Erkek ve bayanlar için modern şekilde abdesthane-rasathane-hela WC) yaptırdılar. O ekibe o yönetime kendi adıma-mahalle ve komşularım adına teşekkürlerimi iletirim. Onlar amel defterlerinin kapanmamasını sağladılar.

Biz gelelim geçen sene nisan ayından bu yana aşağıda isimlerinden bahsetdeceğim. Başta kadrolu imamımız Cevdet Taş yeni yönetim kadromuz çalışmaya başladılar.

 

Adları ve soyadları mevkileri      telefon numaraları

1.            Mustafa Eşiyork               Başkan 0535 493 22 81

2.            Rıfkı Tunç            B. Yardımcısı 0555 398 77 50

3.            Mehmet Aksoy muhasip 0535 788 27 29

4.            Mustafa Aşçı     üye       0505 344 50 92

5.            Necati Toklu      üye       0539 306 32 96

 

Sizlere yönetim kurulunu taktim ettim. Benim candan okurlarım bütün internet okurlarım yazarlarım zenginimiz fakirimiz kaderimiz. Erkeğimiz delimiz velimiz bu vakıfa ait camimizin yapılmasında katkıda bulunalım. Sadakanın acı çoğu olmaz. Çok veren maldan az veren candan bu ihtiyar 78’lik yazarın sarı çizmeli kakablı saffet ağada eliyle diliyle kelamıyla caminin onur üyesi olarak camimizin yapılışını Konya’mıza gazeteden dünyamızada internetten duyurmaya çalışıyorum. El ele vermeyince taş yerinden kalkmazmış. Gelin bütün gönül dostlarım. Ahiret yolcularım. Ne veriyorsak elimizden gelen mahşere bizimle, şu anda camimizin kaba inşaatı bitmiş durumda. Kendim inşaattan anlamam. Bu işlerle ilgilenenlere kaba inşaat inşaatın yarısı diyorlar. Gerisini sevgili hemşerilerimin asil vicdanlarına bırakıyorum.

Daha dün camimizin dışından gezdim gördüm ki camimizin dört köşesine dört tane minarenin temeli atılmış. Genelde cami temelleri üç metre kazılırmış. Dernekteki kardeşlerim 4 metre kazıp yere inmişler. Tabanına 14 demir kullanmışlar. Camimizin dört köşesine 65 metre yüksekliğinde 3 şerefeli minarelerimiz Bilecikli bir ustaya 100 milyona anlaşılıp yapımına başlanmıştır. 6 ayda yapımı tamamlanmak üzere ustaya. Komşulardan vatandaşın birisi 20 milyar paraya yaptığını söylediler. Minareler eskisi gibi taştan yapılmıyormuş. Kaçlık demir attıklarını bilmiyorum ama demirler döşenerek betondan yapılıyormuş. Deprem felaketinden yıkılmaması içinmiş.

Son kubbeninde betonu döküldü. Betonun üzerine 1. Köpük yalıtımlı 2. Onun üzerine 5 cm eninde şab 3. Mebran (pürümüzle eritilen) 4. Kısmı kurşunla kaplanacak. Derneğimiz düşünürleri ne olursa olsun camimizin son kubbesini yaş ile boyarlarsa camimizin tam medineyi münevverede Ravzayı Mudahharadaki camiye benzemektedir. Evimden çıkarken Ravzayı düşünerek camiye giderim. Hacca giden kardeşlerim bilirler gidecekler çok dikkatli baksınlar. Bilsinler ki bu dernek efendimizin Ravza camiini Konya’mıza getirmiş olacaklar. 10 katlı apartmanlara Ravza ismini koyuyoruzda niçin oradaki cami Konya’mıza Bosna Herseğimize gelmesin. Bu Müslüman millet de böyle binlerce camileri yaparlar. Müslüman Türk Milleti her şeye hizmetin en iyisine en güzeline layıktır. (Görelim neyler hak işlerimizi güzel eyler) 6 ay sonra biiznillah acı baharda (şubatın sonralarında) kardelen çiçeklerinin karları delip karın altından yer yüzüne çıkıp adeta bahara meydan okurcasına kendilerini gösterdikleri gibi son baharda kasım ayında da Bosna Hersekte camimizin dört köşesinde ki kardelenlerimizde gök yüzüne çıkıp Bosna Hersek mahallesinde ezan sesini Konya’ya duyuracaklarımı şimdiden görüyor gibiyim. O zamana kadar Selçuklu müftümüz Ali Okutan Gürsesli bir müezzin gönderirde Bosna Herseğimiz hem de Konya’mız sevinir. 7 bin kişiyi alacak şekilde yapılan bu camiinin kuzey kapısından girişte karşılıklı 5x10=50 metre kare üçer oda odalar okuyucu öğrencilerimiz için sınıflanan içi karşılıklı 8 erden 16 sıra hazırlanmış kız çocuklarımız için 5x5=25 metre kare büyüklüğünde okuma odası hazırlanmış. Erkekler içinse iki oda dizayn edilmiş. Bir odası da 20 yaşından yukarı erkekler için halılar serilip yastıklar döşenmiş genci yaşlı kız öğrencilerimizi beklemektedir. Camimizin üçte ikiside aynı tip halılarla döşenmiş namaz kılınmaya devam edilmektedir. Asırlardır büyük camilerimiz doğu-batı-kuzeyden açılan girişi yapılmaktadır. Şu anda kuzey kapısından erkek ve kız öğrencilerimiz içindir. Doğu ve batı kapımız ise namaz kılacak Müslümanlar içindir. Şu anda doğu giriş kapısından girerken sağlı-sollu merdiven altlarına sağ tarafına imamın odası sol tarafına başkan olmak üzere dernek yöneticileri için yapılmış şimdiden ilgililer tarafından kullanılmaktadır.

Bununla yazımı bitirirken tekrar tekrar gazetemizden internetten Konya’mıza dünyamıza sesleniyorum. Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Ata sözümüz gereğince önümüzdeki bu hastaya yani (camimize) ruh verelim kan verelim. Can verelim bun bir an önce bitirelim. Hepimiz birden sevinip uzaklardan umduğumuz yakınımızda yanı başımızda bulduğum gidiş olup da dönüşü olmayan o sıratı müstakim yolundan gönlümüzde hissettiğimiz cennete girelim. Yardım edene-etmeyene, duyana-duymayana, bilene-bilmeyene, görene- görmeyene, dünyada ahiret için çalışanlara ne mutluder. Hepinize Selamün Aleyküm Aleyküm Selam CENNETU Alada buluşmak üzere vesselam gönül dostlarım varın gidin gönlünüzce dini islamı yaşamaya çalışın bütün güzel günler sizin olsun.

İslam geldi dünya neşuü nema buldu

Cami derneğimizde görev alan arkadaşlarıma ve camimizin imamına ayrıca Selçuklu Müftümüze teşekkür eder. Selamlarımı iletirim.

Ev bizim cami bitecek

Cami bizim elbet bitecek

İmam bizim bu gün olmazsa

Dernek bizim yakın bitecek.Bu yazı 3445 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI