Bugun...

Turan Karataş
Duası Kabul Olunmuş Şehir : KARAMAN
Tarih: 20-03-2014 14:24:00 Güncelleme: 20-03-2014 14:24:00


Şehirlerin de insanlar gibi bir talihi, bir ömrü; sevinçleri, kederleri, arzuları, ümitleri, intizarları, duaları var olduğunu düşünürüm. Eski seyahat kitaplarını, şehrengizleri, hatıraları, şehir tarihlerini okudukça ve gittiğim şehirlerde nice nice hikâyeler dinledikçe, bu düşüncemin yersiz olmadığına inanıyorum.

Yine derim ki, bahtiyar insanlar gibi bahtiyar şehirler vardır. Onlar ki, güzelliklerini görklü kılan, hikâyelerini manalandıran ve özlerini mayalandıran insanlarla bahtiyar olurlar. Ve şehirlerin talihi, çok zaman, bir anne şefkatiyle bağrına bastığı, bereketli göğüslerinden emzirdiği insanlarla şekillenir. Aslolan mekân olsa da şehirden insana, insandan şehre akıp duran, her alış verişte kıvam bulan bir güzellikler enmuzeci vücut bulur. 
 
Bu durum, tarih içinde devir devir değişir, med cezir gibi alçalıp yükselebilir. Şehirler, göğe uzanan minareleriyle, semada pervaz vuran kuşlarıyla, mevsim mevsim rengini tazeleyen ağaçlarıyla, yerde kımıl kımıl dolaşan börtü böceğiyle, günlerin, ayların, mevsimlerin, yılların akışıyla adeta duaya dururlar. Yüzü görklü, gönlü şavklı, dili tatlı, işleri bereketli, hakkın ve adaletin tesisine hizmetli, erdemli insanların kendilerine konuk olmaları için, onlara dünya gölgeliğinde bulunmak için bin bir niyazda bulunurlar. Bu, öyle içten, öyle yürekten bir yakarıştır ki, arş-ı âlâya ulaşıp karşılık bulur. 
 
Ne var, her zaman değil de, tarihin belli dönemlerinde şehirlerin duaları kabul olunur sanki. Çeşitli coğrafyalardan, bölgelerden, kentlerden yahut o şehrin yer altı pınarlarından aklı aydınlık insanlar, dünyanın ömrü içinde bir ân kadar kısacık olan ömürlerinin bir kısmını yaşamak üzere aynı şehirde buluşurlar. Çeşitli gözelerden akıp gelen tatlı duru sular gibi.  
 
Geçmiş devirlerde nice parlak ve saadetli ânlar idrak etmiş olan Karaman, şu yaşadığımız günler itibariyle, duası kabul olunmuş şehirlerden biri olarak görünüyor. 
 
İki yıl önce Karaman’da açılmış olan üniversite, bu kabulün bir işaretidir. Bu süreçte ve bu vesileyle şehre göç etmeye başlayan yöneticiler, ilim ve fikir adamları, bu kente bağışlanan ışığın giderek büyüdüğünü gösteriyor. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde bir araya gelen ilim ve hizmet sevdalısı memleket âşığı insanları gördükçe, aşkla şevkle hizmet ettiklerini duydukça, Karaman’ın duasının kabul olunduğunda kuşkumuz kalmıyor.  
 
Valisiyle, Şehreminiyle, Rektörüyle ve diğer devlet ricaliyle bu kadar ıvazsız garazsız vatan evladını bir arada görünce başka türlü düşünemiyoruz. Aziz Türk şairi Ali Haydar Beyin buyurduğu gibi, âlemde akıllı kişilerin azlığına karşılık, âkil, âlim, âdil ve de derununda riyasız bu kadar insanın, hem devletine hem milletine hizmet için bu şehre birer birer toplanışını, duanın kabulünden başka neyle izah edebiliriz? 
 
Artık, bundan böyle kimse Karaman’ın kara talihinden söz edemez/ etmemeli. 
 
Şehrin duası kabul olunmuştur.

Turan KARATAŞBu yazı 3642 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI