Bugun...

Yahya Başkan
Ermenek'in Kuruluş Öyküsü...
Tarih: 13-02-2014 10:32:00 Güncelleme: 13-02-2014 10:32:00


 

            Ortaylı'dan ilginç tespit : "Türkler Anadolu’ya esas itibarıyla 12’nci asırda yerleştiler ve büyük Petro veya Çariçe Katerina gibi çılgınlıklara girişemeyeceklerinden mevcut şehirlerin yapısını korudular. Karaman’da Ermenek ve Bursa’da Yenişehir gibi birkaç şehrin dışında mevcut şehirlere yerleştiler. Ermenek teorisi doğru ise Anadolu'da tamamı Türkler tarafından kurulmuş ilk şehir Ermenek’tir. İkincisi Bursa Yenişehir.

Anadolu'da Türkler tarafından kurulmuş başkaca şehir yoktur."

            İlber Ortaylı’nın Ermenek’le alakalı cümlelerini yıllar önce kendisinin “Türkiye İdare Tarihine Giriş” kitabında okumuştum. Ortaylı özetle; “Ermenek ve Bursa Yenişehir Türklerin Anadolu’da kurdukları ilk şehirler” diyordu. Zannedersem Ermenek’teki konferansında da Türklerin bu iki yer haricinde Anadolu’da başka şehir kurmadıklarını söylemiş. Hemen belirtelim ki; birincisi Türkler Anadolu’ya geldikleri andan itibaren yeni şehirler kurdular; İsimlendirmelerden de anlaşılacağı üzere Aksaray, Beğşehri, Akşehri, Seydişehri, Karacahisar, Eskişehir vb. gibi. Aksu, Göksu, Kızılırmak gibi renklerle sulara isimler verdiler. Gerek şehirlere ve gerekse sulara renklerle verilen isimlendirmeler Anadolu’da ki Türk hakimiyetinin önemli işaretleridir. Çünkü Türk kültüründe Ak batıyı, Kara kuzeyi, Kızıl güneyi, Gök ise doğuyu ifade etmektedir. Antalya’nın doğusunda kalan suya Göksu, batısında kalan suya da Aksu denilmiştir. Dolayısıyla bu coğrafya yön ifadeleriyle de Türkleştirilmiştir. Bu noktada Türkler sadece Ermenek ve Yenişehir’i kurdu dersek yanlış söylemiş oluruz. Ermenek önemli bir şehirdir 13. ve14. yy. kaynakları şehir hakkında kıymetli bilgiler vermektedirler. Ancak şehrin bir de Bizans geçmişi vardır. Bu izler günümüze kadar gelmiştir. En basitinden üzüm çiğnenilen şehranalar bunun işaretleridir. Türkler Ermenek’de bu geçmişi değerlendirmişler ve daha da zenginleştirmişlerdir.

            Bu mühim konuyu nasip olursa “Ortaçağ’da Ermenek” başlıklı makalemizde teferruatıyla işlemeye çalışacağız. Konuyu tashih (düzeltme) ihtiyacı hissettim, muhabbetle kalın…

Yahya Başkan

 Bu yazı 10722 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI